شهید شاخص بسیج جامعه پزشکی در سال ۹۶؛

دکتر احمد آتش‌دست؛ موجی که در ساحل آسودگی آرام نگرفت

شهید احمد آتش دست، به دلیل رشادت‌ها و کمال گرایی‌ها برای خود و جامعه اسلامی در دوران دفاع مقدس، به عنوان شهید شاخص بسیج جامعه پزشکی در سال ۹۶ انتخاب شده است.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور، شهید دکتر احمد آتش دست یکی از شهدای دوران دفاع مقدس است که به عنوان شهید شاخص قشر بسیج جامعه پزشکی کشور در سال ۹۶ انتخاب شده است.

 

در متن زیر به بخشی از زندگینامه، وصیتنامه و سخنانی که مقام معظم رهبری درباره این شهید بزرگوار بیان کرده است، می‌پردازیم.

 

زندگينامه دانشجوی شهيد احمد آتش دست

احمد آتش دست در سال ۱۳۳۹ در خانواده‌اي متوسط و مذهبي در نهبندان متولد شد. دوران ابتدايي و راهنمايي را با موفقيت پشت سر گذاشت به شکلی که هوش، استعداد و نبوغ خدادادي وی در مدرسه زبانزد بود.

 

 از همان زمان كودكي، عشق و علاقه‌اي خاص به واجبات و مقدسات اسلام داشت. پس از آن وارد دبيرستان شد و در اواخر تحصيل در دبيرستان، با استاد گرامي خود، مقام معظم رهبري، كه ‌آن زمان در ايرانشهر در تبعيد به سر مي‌بردند، آشنا شد و از محضر ايشان بهره‌ها جست و به جرگه يكي از ياران صديق و با وفاي ايشان درآمد.

 

از طريق ايشان وارد عرصه مبارزات سياسي عليه دستگاه جور پهلوي شد و در كنار مقام معظم رهبري به تبليغ عليه دستگاه مشغول شد تا جائي كه بارها از سوي ساواك تهديد شد اما ذره‌اي در روحيه‌ او تأثير نگذاشت.

 

وی در آزمون سراسري شركت کرد و با رتبه بسيار خوب و بالائي وارد دانشگاه پزشكي اصفهان شد.

 

پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و تعطيلي دانشگاه‌ها در هر جائي كه در آنجا بوي اسلام، انقلاب، حزب الله و ولايت مي‌آمد، اعم از سپاه، بسيج، جهاد و امور تربيتي و غیره حضور فعال و چشمگير داشت و اين در حالي بود كه همچنان ارتباط تنگاتنگ خود را با مقام معظم رهبري حفظ كرده بود.

 

 پس از بازگشايي دانشگاه‌ها، مجدداً جهت ادامه تحصيل به اصفهان مراجعت کرد و در جهت سالم سازي جو دانشگاه پزشكي اصفهان زحمات فراواني را متحمل شد.

 

حضور احمد آتش دست در جنگ

با شروع جنگ تحميلي بارها به جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل شتافت و رشادت‌هاي زيادي در ميان همرزمانش از خود به يادگار گذاشت.

 

 چهل روز قبل از شهادتش در تهران، در بيت مقام معظم رهبري توسط معظم له، صيغه عقد ازدواجش با يكي از دانشجويان همفكر و هم مرامش جاري شد سپس براي آخرين بار جهت وداع با اقوام و خویشان به شهرستان ايرانشهر مراجعت کرد.

 

 پس از آن جهت شركت در عمليات والفجر عازم ميدان نبرد شد و به عنوان فرمانده پدافند دشت فكه منصوب شد. سرانجام اين مجاهد خستگي ناپذير في سبيل الله در ظهر روز ۲۰ بهمن ۱۳۶۱ پس از عمري مجاهدت و خدمت به اسلام پس از اداي وضو جهت اقامه نماز ظهر و عصر، سينه پاكش مورد آماج سربهاي داغ دشمن بعثي صهيونيستي قرار گرفت و به آروزي ديرينه‌اش كه شهادت در راه خدا بود دست يافت.

 

متن پیام مقام معظم رهبری به مناسبت شهادت سردار شهید احمدآتش دست

در ایرانشهر در میان آن همه نوجوان و کودک فقط یک نفر دل و روحیهٔ مبارزه داشت و آن احمد آتش دست بود، امید من به همین یک نفر بود.

 

او بچه‌ها را جمع می‌کرد مسجد را از حضور پرشور آنها رونق می‌داد، کتاب از من می‌گرفت و تقسیم می‌کرد، سخنرانی می‌کرد.

 

پدرش بعد از سیل به بیرجند رفت اما او دلش می خواست در ایرانشهر بماند و از من استفاده کند او تنها نماینده نسل خود در آن شهر بود که شور مبارزه داشت.

 

بعدها هرگز رابطه‌اش با من قطع نشد و جوان و دانشجو شدنش را شنیدم ازاینکه حزب اللهی مانده است خدا را شکرکردم.

 

دلم می‌سوخت که این تنها محصول یک شهررا از دست رفته ببینم و خدا را شکر هرگز از دست نرفت. چند ماه پیش عقدش را خواندم و امروز خبر عروسیش را می‌شنوم.

 

ای خدای شهیدان بر دل ما پدر او و مادر و پدر همه شهیدان رحمت آور و این عزیز را با شهدای بزرگ اسلام محشور فرما.

 

خاک پای همه شهدا و آرزومند مقام آنها

سید علی خامنه ای

 

وصيت‌نامه شهيد دکتر احمد آتش دست

 

ما زنده‌ از آنيم كه آرام نگيريم             موجيم كه آسودگي ما  عدم ماست

 

-اگر دفاع از حق، دفاع از اسلام، دفاع از انسانيت دفاع از شرف و عزت، دفاع از آزادي، ديوانگي است، با كمال افتخار اين ديوانگي را مي‌پذيرم و دشمن را به خاك ذلت و سياهي مي‌نشانيم.

 

-شهادت براي ما هدف نيست؛ شهادت يك وسيله است. آري ‌ما ترجيح مي‌دهيم دشمن زبون را خرد و نابود كنيم، اما اگر خود به شهادت رسيديم هيچ مسئله‌اي نيست راه براي پيروزي مستضعفين مسلمان باز خواهد شد.

 

-من خيلي اين حديث امام علي(ع) را دوست داشتم و افسوس مي‌خورم چرا نتوانستم در مورد خودم آن را پياده كنم و آن حديث اينكه جاهدوا اهدالكم كما تجاهدون اعدالكم و البته اين كار مشكلي است اما عزيزان اگر خلوص و تقوي در كارهايمان نباشد خيلي بيچاره‌ايم.

 

-در هر حركاتمان، در هر تصميم‌گيري‌مان در هر تشكيلاتي كه داريم اين مسئله مبارزه با صداهاي نفساني گروهي و غيره را بايد در نظر بگيريم.

 

-شما مستضعفين بايد پشتيبان انقلاب باشيد. همانطور كه هستيد  اتحاد خود را حفظ كنيد. راه حق را پاسدار باشيد با منافقيني و فرصت طلبان مبارزه كنيد. سعي كنيد خودتان وضع خود را به ياري خدا اصلاح كنيد، ان الله لايغير بقوم حتي يغيروا ما به انفسهم

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

top_block_quicktab